Češi objevují kouzlo dovolené na lodi. Roste zájem o plavby po mořích i řekách

08.06.2015, archiv
  • Užít si netradiční dovolenou – to je nejčastější důvod, proč se čeští klienti rozhodnout vydat na okružní plavby. Od roku 2010 zájem o tento typ zájezdů mezi Čechy každoročně pozvolna narůstá
  • Plavby na lodi jsou oblíbené zejména u klientů ve věku od 40 do 60 let, kteří je kupují svému partnerovi jako dárek k narozeninám nebo výročí. Výjimkou nejsou ani páry, které touží po svatbě na lodi
  • Rostoucí zájem evidujeme také o plavby po evropských řekách

Řada Čechů hledá netradiční dovolenou a okružní plavby se pro ně stávají lákavou alternativou klasického pobytu u moře. Ukazují to statistiky portálu Dovolena.cz, přední české cestovní agentury, která patří do skupiny STUDENT AGENCY.

Plavby na lodích nejsou masovou záležitostí, ale zájem o ně se v posledních letech mírně zvyšuje. Cestovatele láká především netradiční zážitek spojený s pobytem na moři. Na palubě mají klienti veškerý servis a pohodlí – k dispozici jsou kina, divadla, diskotéky, nákupní galerie, kadeřnictví, dětské herny nebo wellness a fitcentra. Ne náhodou se výletním lodím přezdívá plovoucí města,“ popisuje obchodní ředitelka portálu Dovolena.cz Eva Sedlmajerová.

Klienty na okružních plavbách láká také to, že během několika dnů procestují celou řadu zajímavých míst. Nejčastějším cílem českých turistů jsou týdenní poznávací plavby po Středozemním moři. Sem míří každoročně polovina klientů, kteří se rozhodnou pro dovolenou na moři.

Nejoblíbenější trasou po Středozemním moři je okruh Janov – Olympia – Athény – Kréta – Rhodos – Messina – Malta – Civitavecchia – Janov. Janov je nejdůležitějším italským přístavem, jeho historické centrum je zapsáno na seznamu UNESCO, takže má turistům hodně co nabídnout. Podobně lákavá jsou díky svým památkám a atmosféře i ostatní města. Oblíbenou alternativou je také Savona – Barcelona – Palma de Mallorca – Ibiza – Palermo – Civitavecchia/Řím - Savona,“ přibližuje Eva Sedlmajerová.

Druhou pozici na žebříčku oblíbenosti obsadil Karibik, kam míří 30 procent klientů, na bronzové příčce pak skončilo Severní moře s deseti procenty. Pět procent pak připadá na Indický oceán, zbytek na plavby po ostatních mořích. „U exotických plaveb patří mezi nejoblíbenější plavby z Floridy v USA na Jamajku a Bahamské ostrovy, kde mají klienti možnost odpočívat na nádherných plážích a zažít na vlastní kůži pulzující atmosféru zdejších měst,“ dodává Eva Sedlmajerová.

Nabídka plaveb je v současnosti tak široká, že si snadno vybere ten, kdo chce spíše levnější poznávací plavbu, ale i náročný zákazník, který vyžaduje luxusní odpočinkovou dovolenou s komplexními službami. Nejčastěji na tento typ zájezdů vyjíždějí páry ve věkovém rozmezí od 35 do 60 let,“ uvádí Eva Sedlmajerová. V menší míře na plavby vyrážejí mladé rodiny s dětmi.

Námořní plavby ale nejsou určené jen pro ty, kteří si chtějí užít relax v teple. V nabídce cestovních kanceláří jsou také poznávací námořní expedice. „Cestovatelé si vybírají mezi výpravami na Galapágy, do Patagonie a Ohňové země, na Antarktidu nebo k Severnímu pólu. Na těchto výpravách je jako průvodci doprovázejí zkušení odborníci na zoologii, geologii nebo klimatologii, od kterých se dozví veškeré informace a zajímavosti o dané lokalitě,“ vysvětluje Eva Sedlmajerová.

Za romantikou na Dunaj nebo Mosele
Rostoucí popularitě se těší také prodloužené víkendy na evropských řekách. Nabídku říčních plaveb proto cestovní kanceláře každoročně rozšiřují. Klienti mohou plout po všech velkých evropských řekách – například po Dunaji, Labi, Rýnu nebo Mosele – a poznat okolní země z úplně jiné perspektivy, kterou vodní hladina nabízí,“ říká Eva Sedlmajerová a dodává: „ Novinkou v nabídce jsou plavby spojené s návštěvou adventních trhů, silvestrovské plavby nebo plavby pro cyklisty, kteří na každé zastávce vyrážejí na vyjížďky s průvodcem.“

Podobně jako zaoceánské lodě i při říčních plavbách mají klienti na palubě veškerý komfort. „Kajuty jsou vybavené pohodlně a moderně jako v hotelech, skvělý servi s a jídlo nabízejí i zdejší restaurace. Lidé se mohou i na palubě nechat hýčkat ve wellness centrech a dopřát si saunu nebo masáž,“ shrnuje nabídku Eva Sedlmajerová.

Portál Dovolena.cz nabízí nejširší nabídku námořních i říčních plaveb na českém trhu. Zákazníci si mohou vybírat ze zájezdů českých, ale také rakouských a německých cestovních kanceláří - D ovolena.cz jako jediný portál v ČR umožňuje v jednom okně prohlížeče porovnávat nabídky zájezdů. Klient si zvolí plavbu podle svých preferencí a portál mu umožní porovnat ceny od různých pořadatelů.

Portál zajišťuje i další služby spojené s nákupem dovolené, tedy např. sjednání pojištění na cesty, zajištění letenek, parkování u vybraných letišť nebo dopravu autobusy STUDENT AGENCY na vybraná letiště zdarma.