RegioJet za 4 měsíce přepravil v dálkových vlacích v ČR a SR téměř 1,1 miliónu cestujících. Firma rozšiřuje počty spojů, nabírá nové zaměstnance – strevardy v ČR, strojvedoucí na Slovensku.

18.05.2015, archiv
Šance pro čerstvé maturanty: RegioJet přijme desítky nových stevardů, cílí i na čerstvé maturanty, zejména z Prahy.

Za první čtyři měsíce přepravily dálkové vlaky RegioJet v České republice 880 tisíc cestujících, na Slovensku pak přibližně 215 tisíc cestujících. Dohromady to znamená téměř 1,1 miliónu cestujících – v České republice pak o 35 % více než za stejné období loňského roku. RegioJet letos plánuje v České a Slovenské republice přepravit v dálkových vlacích přibližně 4 miliony cestujících a dále rozšiřovat své služby a počty svých spojů. Aktuálně za necelý měsíc spustí nové noční vlaky na trase Praha – Košice a zpět.

V souvislosti s tím RegioJet nabírá desítky nových zaměstnanců. Aktuálně plánuje dopravce přijmout několik destítek stevardů a stevardek – zejména z Prahy a Středočeského kraje.  

Jsme jedna z mála firem, která dává šanci také čerstvým maturantům. Vyzýváme studenty, kteří letos maturují, zejména například na školách zaměřených na hotelové služby a služby v cestovním ruchu, aby se zajímali o profesi stevarda a stevardky ve vlacích RegioJet. Je to skvělý začátek kariéry, práce u nejúspěšnějšího železničního dopravce v České a Slovenské republice a možnost jak si středoškolská studia hned na začátku profesního života doplnit o cenný bod ve svém životopise,“ říká Martin Chomča, generalista společnosti RegioJet, a doplňuje: „Mnoho maturantů si chce užít poslední prázdniny a hledají zaměstnání až po skončení prázdnin. Pak toho mnohdy litují, protože v září je již poptávka po čerstvých absolventech mnohem nižší a šance získat práci se výrazně snižuje.“

RegioJet má aktuálně otevřeno několik desítek pracovních míst stevardů, která bude obsazovat zejména právě v oblasti Prahy a přilehlých regionů. Tito stevardi pak následně budou zajišťovat obsluhu zákazníků ve vlacích RegioJet na trasách z Prahy do Ostravy a na Slovensko (Košice a Martin).

Palubní personál patří mezi naše nejdůležitější zaměstnance“, říká Radim Jančura, majitel skupiny STUDENT AGENCY, kam železniční dopravce RegioJet patří a dodává: „Jsou to oni, kdo svými službami stojí za oblíbeností našich vlaků. Je to špičkový tým, který obsluhuje naše cestující a dbá o jejich pohodlí a bezpečné cestování. Je to tým, který bez rozdílu musí poskytnout špičkový profesionální servis od prezidenta až po studenta či babičku, která se vydala s dětmi na výlet. A právě ti, kteří toto dokážou a je to pro ně výzva, hledáme do našeho týmu.“

Aktuálně společnost RegioJet zaměstnává 310 členů palubního personálu, a to na pozicích stevard, Team Leader či barista. Jejich hlavní náplní práce je servis cestujícím během cesty vlaky IC RegioJet a provozní povinnosti spojené s bezpečnou jízdou vlaku. Za tímto účelem procházejí firemními a zákonnými školeními a získávají také odpovídající certifikáty. Baristé jsou zároveň proškolováni z přípravy kávy špičkové kvality Illy; stevardi na pozici Team Leaderů naopak procházejí školeními v oblasti manažerských dovedností.

Práce stevarda ve společnosti RegioJet je také dobrým základem pro další profesní růst v oblasti palubních služeb zákazníkům. Stevardi, kteří dříve působili v RegioJetu, dnes létají pro špičkové nadnárodní letecké dopravce a práce pro RegioJet se pro ně stala skvělým odrazovým můstkem ke kariéře do oblak. Pokud se současným stevardům nechce do „oblak“, má pro ty nejlepší RegioJet připraven kariérní postup v rámci firmy. V Tuto chvíli tvoří 80% zaměstnanců Zákaznického servisu a dispečinku bývalí stevardi. Jeden ze stevardů se dokonce, na náklady společnosti, stal strojvedoucím. V tomto týdnu byly otevřeny především pozice pro zájemce o prázdninové brigády, a to jak v řadách palubního personálu, tak v podpůrných pozicích. „Studenti, kteří nechtějí cestovat na Slovensko, nabízíme přivýdělek v úklidové četě, případě ve skladu na centrále RegioJetu na Smíchovském nadraží“, dodává Chomča. Informace o náboru jsou uvedeny v sekci Kariéra internetových stránek RegioJet, životopisy je možné posílat na martin.chomca@studentagency.cz.

Na Slovensku RegioJet startuje nábor strojvedoucích. Oslovuje i řidiče autobusů, kterým nabízí možnost stát se strojvedoucím.

V rámci příprav na rozšíření provozu a dalšího rozvoje aktivit rozbíhá RegioJet nábor strojvedoucích na Slovensku. Kromě oslovení těch, kteří už strojvedoucí jsou, se zaměřuje také na řidiče autobusů. Těm plánuje nabídnout možnost rekvalifikace na strojvedoucí na náklady RegioJetu a následně i atraktivní zaměstnanecké podmínky. RegioJet se tak připravuje na výrazné rozšíření svých aktivit na Slovensku, protože od prosince plánuje vypravovat spoje mezi Bratislavou a Košicemi až v tříhodinovém taktu. Zároveň se plánuje zúčastnit připravovaných výběrových řízení na provozování vlakových spojů na nových trasách. Nábor a výchova nových strojvedoucích je jedním ze základních předpokladů dalšího rozvoje RegioJetu jako předního železničního dopravce v ČR a na Slovensku.

"RegioJet si chce vychovat vlastní kolektiv strojvedoucích. Pro motivované kandidáty z řad zkušených řidičů autobusů alespoň se šestiletou praxí, kteří projdou profesním náborem, plánujeme vzdělávací systém a umožníme jim stát se strojvedoucími na naše náklady za předpokladu profesního závazku. S tím je spojena i možnost mnohem vyššího výdělku," dodává Radim Jančura. 

Řidiči autobusů s praxí jsou ideální kandidáti
Nábor kandidátů i z řad řidičů autobusů rozbíhá RegioJet z důvodu dlouhodobého nedostatku strojvedoucích na Slovensku i v Česku. Řidiči autobusů s praxí mají navíc za sebou zkušenosti s přepravou cestujících a tím pádem jsou i zodpovědnější.

"Na slovenský železnicích plánujeme kontinuální rozvoj. Proto chceme problém s nedostatkem strojvedoucích řešit z hlediska dlouhodobé udržitelnosti, tedy rekvalifikací nových strojvůdců. Zkušení řidiči autobusů jsou vhodnými kandidáty, kteří mohou vyřešit problém s nedostatkem kvalifikovaných absolventů technických průmyslovek se zájmem o povolání strojvedoucího. Práce za volantem navíc vyžaduje velkou odpovědnost, což je nezbytný předpoklad i pro práci strojvedoucího," dodává Radim Jančura.