Archiv časopisu Žlutý 2018

Každý měsíc vám přinášíme zajímavé články z cest po celém světě. Nechybí ani kulturní a geografické zajímavosti, informace o nových produktech STUDENT AGENCY, soutěže a rozhovory se zajímavými osobnostmi. Náš časopis Žlutý najdete zdarma v každém autobuse a vlaku Regiojet, stejně jako na pobočkách STUDENT AGENCY.

Prosinec 2018

Poslední letošní číslo je věnováno tématu HRDINOVÉ V NÁS. Nad tím, co je skutečné hrdinství se zamýšlí Petr Horký. Hrdinou je rozhodně Tadeáš Šíma, který projel Afriku na kole a také Kateřina s Františkem, kteří brázdí svět na motorce. Za přečtení také stojí článek o dobrovolnících, kteří značí turistické cesty na Ukrajině a přispívají tak k lepšímu životu v horských oblastech.
Téměř pohádkově zní příběh nadaného Lukáše Kotlára, který se z dětského domova dostal až k britské královské rodině. Zajímavý rozhovor vedla Karolína Kočí s Frankem Thomasem Graplem, napůl Maorem, napůl Moravákem, který právě se svou skupinou objíždí Česko. Přejeme pohodové čtení a šťastný rok 2019!

Listopad 2018

Listopadové číslo časopisu ŽLUTÝ se zabývá DESIGNEM – nechejte se tedy inspirovat k vlastní tvorbě „upcyclingem“. K designu patří i fotografování: Edita Bízová píše o módním focení v Římě a Robert Vano nám v rozhovoru prozradí, že dochvilnost je 50 % úspěchu. Z cestovatelských článků vybíráme stopování po Turecku Tomáše Vilčeka a dobrodružnou cestu Tomáše Vejmoly tuktukem z Thajska až na Moravu. Nad motivací k cestování se zamýšlí Miky Škoda. Soutěžit můžete o hračku – model žlutého vlaku RegioJetu a dále o designové dárky z Dyzajn marketu.

Říjen 2018

V říjnovém čísle Žluťáka, provoněném kávou, se dočteme proč se v Keni káva pěstuje, ale téměř nepije. O tom, že cyklo-cestovateli Honzovi Žďánskému nechybí ve skromné výbavě moka konvička a o geniálním vynálezu na přípravu kávy. Při výpravě na Thajsou kávovou farmu se dozvíme, kolik práce se skrývá za jedním šálkem. Zasmějete se u článku „kávového delikventa“ Petra Horkého. A opět vás čeká soutěž...

Září 2018

„Magické“ zářivé číslo nás zavede k příběhům z Bulharských hor, na Réunion k woodoo obřadům a zpět k nám, za moravskými lidovými tradicemi. Tomáš Vilček představí indickou spiritualitu a také se vypravíme k horským kmenům ve Vietnamu. Těšte se na soutěž o vstupenky na festival Janáček Brno! Přejeme krásné babí léto s naším Žluťákem.

Srpen 2018

Léto si vychutnáme s tématem LABUŽNÍCI. Srovnejte čínskou, bulharskou a kyrgizskou kuchyni. Cestovatel a kuchař Milan Václavík nám v rozhovoru prozradí, jak připravit hmyzí speciality. Petr Horký se zamýšlí nad relativitou přepychu a komfortu. Soutěžit můžete tentokrát o vstupenky na Bienále Brno. Dobrou chuť u srpnového čísla Žluťáka.

Červenec 2018

Letní měsíce vyzývají ke sportu a odpočinku. První prázdninové číslo jsme tedy věnovali tématu RELAX POHYBEM. Navštívíme Rwandu, kde UNESCO pomáhá traumatizovaným dětem sportovními a vzdělávacími programy. Rozhovor o tom, jak cestování mění náhled na život nám poskytl Miky Škoda. Zajímavá je i zpověď Radky Prošková, která překonává těžké životní období a nemoc pomocí jógy. Začtěte se do ukázky z humoristické knihy Neuvěřitelné příhody z hor, kterou můžete vyhrát v soutěži. Další soutěž nabízí relaxační pobyt v rakouských termálních lázních. Přejeme krásné léto!

Červen 2018

UMĚLECKÁ DUŠE je téma červnového čísla časopisu ŽLUTÝ. Petr Horký se v úvodním článku zamýšlí nad tím, co vlastně je a není umění. Velké umělecké dílo samotné přírody je Nový Zéland, kam se podíváme prostřednictvím cestovatele Milana Bardúna. Nechte se překvapit, jak „umění změnit svůj život“ zvládl filmař Jakub Čech. Unikátní kousek se podařil zvukaři Ivu Repčíkovi, který přivezl zvukový záznam z himalájské osmitisícovky. Kromě dalších zajímavých článků se můžete těšit na rozhovor s loutkářem a výtvarníkem Miroslavem Nebeským a na soutěž. Tentokrát o knihu Picassův svět a balíčky od National Geographic.

Květen 2018

Májové číslo časopisu ŽLUTÝ s tématem Poezie srdce se zabývá životem seniorů, handikepovaných a s tím spojenými předsudky. Překvapí vás příběh nevidomého cestovatelského páru, nebo dvojice vozíčkářů, kteří se vypravili až k Bajkalu. Šokující je tentokrát článek Tomáše Vilčeka o mrzačení dětí a týrání zvířat kvůli výdělku od turistů. „Trochu jiný rozhovor“ nám poskytla Petra Maťová, autorka knihy rozhovorů se sedmi handikepovanými matkami. Těšte se i na oblíbenou soutěž. Přejeme krásné jarní dny.

Duben 2018

Dubnové číslo našeho Žluťáka je věnováno tématu NĚMÁ TVÁŘ. Dočtete se o životě dětí a psů v buddhistických klášterech v Bhútánu i o tom, jak se cestuje po světě v karavanu spolu s kocourem, nebo o brigádě snů na musherské farmě v Norsku. Petr Horký vypráví o psech svého života a o psovi, který se připojil k výpravě za Polárním kruhem. Originálním způsobem můžete přispět na pejsky v útulcích  nalistujte rozhovor s Katkou Královou. Za zvířaty se vydáme na naši Vysočinu i exotickou Jávu. Dokonce i recept je věnován našim čtyřnohým kamarádům. A soutěž? Samozřejmě nechybí – tentokrát je o vstupenky do Národního divadla Brno. Přejeme krásné jaro!

Březen 2018

Jaro přichází a s ním OČISTA TĚLA I DUŠE, což je také téma březnového čísla Žluťáka. Jak si vyčistit hlavu při jízdě na motorce kolem světa se dočtete v rubrice Po vlastní ose. Nebo si raději čistíte hlavu při adrenalinových sportech – stejně jako Anče Hanuš Kuchařová? Že jóga není jen cvičení se dozvíme v rubrice Cestou necestou; zrelaxovat pak můžete na plážích Nové Kaledonie. Inspirativní je i rozhovor s terapeutem Luďkem Thompsonem, který pracuje metodou Rolfing. I v tomto čísle najdete výborný recept, fejeton, tipy na výlet a oblíbenou SOUTĚŽ. Příjemnou relaxaci u jarního čtení ve žlutých vlacích a autobusech od 1. března.

Únor 2018

Téma únorového čísla Žluťáka je vskutku cestovatelské: KOČOVNÍCI. Kromě tradičních reportáží z cest si můžete přečíst rozhovor s digitální nomádkou Lindou Nezhybovou. Petr Horký se ve své rubrice zamýšlí nad tím, zda by kočování nemělo být součástí vzdělání. Za srdce vás chytne článek o 700kilometrové svatojakubské pouti, kterou Honza Dušek urazil na kolečkovém křesle. Václav Malinský zase získává peníze pro malou vozíčkářku na svém putování po hranicích kolem Československa. Tyto a další zajímavé články najdete od 1. února v našich vlacích a autobusech. A pozor – tentokrát na vás čekají hned 3 soutěže!

Leden 2018

Nový rok v časopise ŽLUTÝ přivítáme tématem HVĚZDY. Tomáš Vilček píše o nedávné cestě do Nepálu – hvězdě horských scenérií. Mladá rodina si splnila sen a cestuje po světě i s malým synkem – tentokrát přináší reportáž z NASA na Floridě. Pozveme vás do brněnské hvězdárny a o pár stránek dále najdete zajímavý rozhovor s jejím ředitelem Jiřím Duškem. Doporučujeme i poutavý článek Noc na hradě zabijáků a můžete se zúčastnit soutěže o lístky na výstavu. Přejeme splněná přání v novém roce a příjemné cestování s naším Žluťákem.